Rozmowa Z Profesjonalistą – Fotograf

Jak wybrać  Fotografa Ślubnego, Płock?

Ślub to wyjątkowe wydarzenie, do którego Młoda Para przygotowuje się bardzo starannie przez wiele miesięcy po to by ten wyjątkowy i niepowtarzalny dzień, był dopracowany do perfekcji, żeby nie było wpadek, przypadków, niejasnych oraz przykrych sytuacji. Młodzi chcą, by ten dzień wyglądał, tak jak go sobie wymarzyli, by był idealny w każdym szczególe. Jak wybrać fotografa ślubnego to pytanie pada bardzo często czym się kierować. Pamiętajmy, że ślub jest niepowtarzalną chwilą, tu nie da się czegoś powtórzyć czy zatrzymać co zatem zrobić , jak sprawić by album z fotografiami był jedyną oprócz cudownych wspomnień pamiątką, którą chętnie będziemy pokazywać rodzinie znajomym i przyjaciołom, do którego po latach będziemy wracać z sentymentem? Na co więc zwrócić uwagę wybierając osoby i firmy, które będą odgrywały dużą rolę w tym ważnym dniu? Postaram się na to pytanie odpowiedzieć na przykładzie własnej branży, czyli „Jak wybrać idealnego fotografa ślubnego”.

 

Jak Wybrać Fotografa Ślubnego 

Priorytety – czyli czego oczekujemy?

– czy szukamy profesjonalnego fotografa, czy może wujek, który ma aparat, zrobi nam zdjęcia, w końcu ma dobry „profesjonalny” sprzęt więc po co przepłacać? Po przemyśleniu większość par dochodzi jednak do wniosku, żeby zatrudnić fotografa, co jest bardzo dobrą decyzją – dlaczego? Ponieważ wujek oraz inni goście na Waszym ślubie, weselu są po to, by się dobrze bawić, tańczyć, rozmawiać, cieszyć się razem z Wami Waszym szczęściem, nie obarczajmy go tak dużą odpowiedzialnością, na którą nie będzie miał ochoty, ale nie odmówi, by nie sprawić Wam przykrości. Dużo ważniejszą sprawą jest to, że fotograf ma odpowiedni sprzęt, doświadczenie, więc jakość fotografii jest na wysokim poziomie, oprócz tego od fotografa dostaniemy odbitki pięknie obrobione i oprawione w albumie oraz na nośnikach cyfrowych.

– gdy już ten problem będziecie mieć za sobą i zdecydujecie się jednak na fotografa, to dobrze by było, gdybyście określili się jaki styl fotografii (klasyczny czy nowoczesny) oraz obróbki podstawowy, artystyczny (indywidualny dla każdego fotografa) by Was interesował, warto zapoznać się z port folio kilku fotografów, umówić się na spotkanie posłuchać tego, co mogą Wam zaoferować (oferta cenowa wysłana mailem wiele Wam nie powie), obejrzeć albumy, oraz całościowe reportaże innych par. Powiedzieć fotografowi co by Was interesowało i jakie są Wasze oczekiwania tzn. (np. fotografowanie od momentu przygotowań, poprzez ceremonię aż do wesela), czy też sesji w plenerze, powinniśmy najpierw sprawdzić, czy wybrany przez Was fotograf ma daną opcję w swojej ofercie i ile czasu jest Wam w stanie poświęcić na wykonanie swojej pracy oraz jaką oprawę i dodatki jest w stanie Wam zaoferować.

 

 

Kiedy i gdzie szukać?

Im szybciej zaczniemy szukać, tym lepsze oferty będziemy mieli do wyboru i tym większe prawdopodobieństwo, że fotograf, którego wybraliśmy, będzie miał wolny termin, musimy pamiętać, że fotograf jest w stanie zrealizować tylko jedno zlecenie danego dnia. Terminy rezerwowane są średnio na rok przed wyznaczoną datą ślubu, choć zdarza się, że nawet na dwa lata do przodu młodzi rezerwują termin.

Większość młodych szuka fotografa poprzez znajomych, czyli z polecenia, dużą popularnością cieszą się też portale ślubne, do których warto zaglądać, wielu fotografów posiada również konta i swoje strony na portalach społecznościowych (nie będę reklamować ich), polecam odwiedzenie targów ślubnych, które odbywają się mniej więcej raz do roku, na których wystawia się duża ilość fotografów.

 

Cena – na co zwrócić uwagę?

Porównując oferty kilku fotografów, należy zwrócić szczególną uwagę na to, co oferuje dany fotograf za daną cenę, często podobnie wyglądające oferty mogą znacząco różnić się ceną, ale tak naprawdę również jakością nie tylko samych fotografii, ale różnych dodatków, dlatego warto dokładnie sprecyzować, co dostaniemy za daną cenę, nie zawsze pozornie wyższa oferta jest tak naprawdę droższa, jedni fotografowie w cenie oferują albumy (tańsze lub droższe, ale w ofercie mailowej tego nie zobaczymy, dlatego warto spotkać się z fotografem, inni oddają materiał tylko na płytach DVD lub CD, jedni oddają fotografie poddane obróbce podstawowej inni artystycznej, której poświęcają wiele godzin pracy, jeszcze inni oddają zdjęcia w formie fotoalbumów, których złożenie jest bardzo pracochłonne, dlatego tez precyzując nasze potrzeby, warto wziąć pod uwagę:

– w których momentach fotograf z Wami będzie tzn., od kiedy zaczyna prace czy od przygotowań, czy od błogosławieństwa, czy plener odbywa się tego samego dnia, czy innego, czy fotograf jest w stanie pojechać z Wami w miejsce, które wybraliście np. w góry, czy nad morze, czy dolicza za dodatkowe godziny pracy, jeżeli tak to ile, czy dolicza za dojazd.

– czy dostaniecie fotografie? Jeżeli tak to w jakim formacie, ile sztuk, czy w albumie, czy w kopercie, a może tylko na płycie.

– należy zapytać również o opcje dodatkowe czy posiada w ofercie, jeżeli tak to jakie.

– czy w cenie jest jeden fotograf a może dwóch, ewentualnie jaka jest cena za dodatkowego fotografa.

– czy płyta i opakowanie jest personalizowane, czy w zwykłej kopercie.

– czy fotograf udostępnia na swojej stronie strefę klienta, do której mają dostęp osoby znające hasło i login a w której znajdują się Wasze zdjęcia, jeżeli tak to, jak długo tam są.

Wszystkie z pozoru nieistotne drobiazgi tworzą całość, która może zdecydowanie obniżyć lub zawyżyć cenę wyjściową podaną przez fotografa dlatego należy wystrzegać się „super ofert”, w których fotograf podaje najniższą możliwą cenę, natomiast po dodaniu dodatków wychodzi dwa razy taka i nagle okazuje się, że oferta fotografa poprzedniego pozornie drogiego okazuje się konkurencyjna.

 

Sprzęt i wiedza fotografa.

Podczas spotkania z fotografem warto poprosić by zaprezentował nam fotografie z kilku ostatnich ślubów by upewnić się że to co widzieliście na stronie nie jest jednostkowym przypadkiem dobrze wykonanych zdjęć, mówiąc krótko każdemu może zdarzyć się zrobić kilka dobrych zdjęć które pokazuje na stronie lub co gorsza znam takie przypadki w których „fotografowie” wykorzystywali zdjęcia innych fotografów w swoim port folio by wejść na rynek ponieważ nie mieli swoich własnych, dzięki temu unikniemy niemiłego zaskoczenia  przy odbiorze zdjęć. Zapytaj fotografa czy posiada sprzęt zapasowy w razie gdyby główny nawalił, dobry i przewidujący fotograf powinien posiadać taki sprzęt, jak również kilka obiektywów, lampy błyskowych i innych niezbędnych gratów. Przy wyborze fotografa nie sugeruj się wyłącznie ilością i jakością posiadanego sprzętu, ponieważ to nie sprzęt robi zdjęcia choć znacząco pomaga w uzyskaniu konkretnego obrazu fotografowi posiadającemu odpowiednią wiedzę, jak mówi znane przysłowie ”Sprzętu kupa a fotograf dupa” niestety czasami się to sprawdza. Czy posiada zezwolenie na fotografowanie w kościele wydane przez kurię. Warto również zainteresować się czy dany fotograf się rozwija tzn. czy bierze udział w warsztatach fotograficznych, kursach, szkoleniach, jeżeli tak powinien posiadać jakieś zaświadczenia dyplomy lub certyfikaty.

Jedną z najważniejszych rzeczy które musimy zrobić gdy już zdecydujemy się na danego fotografa to podpisanie z nim umowy, ważne jest by umowę dokładnie przeczytać i sporządzić w niej spis wszystkiego tego co ustaliliście z fotografem czyli.

– datę ślubu, kto będzie fotografował, ile czasu, jakie wydarzenia, data oddania materiału.

– co wchodzi w skład pakietu i jaka jest jego cena

– ewentualne dodatkowe usługi i ich koszt.

autor: Patryk Maślankowski www.fotomaslankowski.pl